Аквакултура и опции за консервиране

ЕС подкрепя също научните изследвания и иновациите по ключови аспекти на аквакултурите в ЕС: като се започне от взаимодействието с околната среда, здравето и храненето на отглежданата в развъдници риба и се стигне до възпроизводството и размножаването.

С реализирането на инвестициите ще се повиши конкурентоспособността и ще се постигне устойчив растеж на аквакултурите в България.

Рибните консерви са една от най-безопасните храни, тъй като в процеса на производство продуктите се подлагат на висока термична обработка, която инактивира микроорганизмите, включително спорообразуващите и техните токсини. Нещо повече - рибата, като основна изходна суровина, се охлажда непосредствено след улова до температурата на топящия се лед или се замразява шоково, при много ниска температура, което само по себе си изключва възможността за допълнителна контаминация с патогени. Благодарение на процеса на стерилизация, рибните консерви имат дълъг срок на годност, не изискват съхранение в хладилни условия и не губят качествените си показатели и вкусовите си качества. Всяка партида рибни консерви се подлага на строг контрол, започващ още с приемането на изходните суровини, преминаващ през всички етапи на производство и завършващ едва след излизането и финалната проверка на готовия продукт. Готовата продукция се подлага периодично на допълнителен лабораторен анализ на органолептичните, физико–химичните, микробиологичните и други показатели, с което се гарантира качеството и безопасността на консервираният продукт по време на престоя му на пазара. Всичко това е проследимо, и проверимо, защото идентификацията, маркировката и етекетирането дава възможност за обратна проследяемост.

Изграждане на устойчиво бъдеще за аквакултурата — нов импулс за стратегията за устойчиво развитие на европейската аквакултура

В Испания, Франция и Италия преобладаваха двучерупчестите мекотели (миди, стриди и венерини миди), а в Гърция се отглеждаха преди всичко лаврак и пагел.

Няма да бъдат изпращани индивидуални отговори на зададени от кандидатите по процедурата въпроси.

Главният проблем в сектора на аквакултурата беше липсата на растеж на производството за разлика от високите темпове на растеж, наблюдавани в световен мащаб.

Местна Инициативна Група (МИГ) Преспа-Баните-Лъки и Чепеларе

В последните години най-вече се използва гранулиран фураж, който е много добре балансиран. Получаваните прирасти от него са много високи. Освен това има и екологичен момент, понеже по-добре се оползотворяват хранителните вещества от този тип фураж. Натоварването в околната среда е по-малко. Това е начинът за интензифициране на стопанствата с използването на такъв тип храна. Традиционно култивирането, особено на шаранови видове, се използват и други видове храни като царевица, отпадъци от хранителната промишленост, от зърнопроизводството, от маслодайната промишленост. Не, че не е възможно да се използват този тип храни, те са с по-ниска стойност за рибопроизводителите, но те пък водят до по-ниски добиви и получаваните резултати не са толкова добри, колкото е при използването на гранулираните фуражи.

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Черна Гора Хърватска Турция Сърбия Словения Румъния Република Северна аквакултурите и производството на консерви Македония Косово Република Кипър Гърция Босна и Херцеговина Албания

Свят Световни новини Световни новини Австралия и Океания Австралия и Океания

Разширяването на сектора на аквакултурите и възстановяването на улова за риболов ще бъдат причина за това увеличение. 

Работим по създаването на браншови стандарт. Почти е изяснено нашето окончателно предложение, като оттук нататък вече то трябва да бъде съгласувано с представителите на научните институти по хранителни технологии и Агенцията по храните. Целта ни е до края на годината да имаме готов стандарт.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Аквакултура и опции за консервиране”

Leave a Reply

Gravatar